12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Dla firmy budowlanej własne maszyny są nieopłacalne?

Prowadzenie biznesu w branży budowlanej to bardzo duże wyzwanie. Z jednej strony jest to szansa zarobienia imponujących pieniędzy, ale z drugiej jest to także ogromna odpowiedzialność, a także ryzyko, ponieważ konsekwencje potencjalnych problemów mogą być dotkliwe nie tylko dla samej firmy budowlanej. Pytanie, które między innymi warto sobie tutaj zadać to: czy warto inwestować we własne maszyny budowlane? Okazuje się bowiem, że niekoniecznie.

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta – nie zawsze opłaca się wydawać potężną sumę na sprzęt, który jest nam potrzeby w trakcie zlecenia, które realizujemy np. jako podwykonawca. To bardzo częsta sytuacja w polskiej budowlance, gdzie firma dysponuje odpowiednią kadrą itp., ale brakuje tylko konkretnego sprzętu. Wówczas znacznie rozsądniej jest zdecydować się, np. na wynajem danych maszyn budowlanych.

Wózki widłowe Białystok regionalnym hitem

Podlasie jest jednym z dobrych przykładów na powodzenie tego rodzaju usługi. Wynajmowania różnych maszyn, np. podnośników czy wózków widłowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno dużych firm budowlanych jak i mniejszych remontowych czy transportowych. Na wspomniane wózki widłowe oraz rozmaite podnośniki ręczne istnieje bardzo duże zapotrzebowanie.

Dźwig budowlanyPrzed tego rodzaju pytaniami nie muszą stawać mniejsze firmy budowlano-remontowe, jednak warto zwrócić uwagę, że także one najczęściej mają ambicje by się rozwijać i brać zlecenia z coraz większym rozmachem. Zresztą, nawet przy inwestycjach w rodzaju budowy domku jednorodzinnego ciężki sprzęt jest nieoceniony, a niekoniecznie firma musi przyjmować tyle zleceń, by zakupić, np. koparkę na własność. Z pewnością zgodzi się z tym każdy przedsiębiorca, który para się np. takimi zadaniami jak remonty mieszkań, budowa małych obiektów albo np. dachy. Warszawa prawdopodobnie jest miastem, w którym jest najwięcej tego rodzaju firm.

Podsumowując, wynajem maszyn budowlanych to niewątpliwie rozsądne posunięcie. Oczywiście wszystko należy rozpatrywać wg indywidualnej sytuacji danej firmy, ale prawda jest taka, że wiele firm budowlanych ,,popłynęło” właśnie na braku takiej roztropności przy zarządzaniu finansami i zapleczem maszynowym przedsiębiorstwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *