12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Stacja demineralizacji wody – do czego służy? Gdzie się z niej korzysta?

Wśród metod polegających na oczyszczeniu wody z niepożądanych składników bardzo istotna wydaje się demineralizacja, do której dochodzi w specjalnie przystosowanych stacjach. Jak wiadomo, woda dla przemysłu jest kluczowa. Wykorzystywana jest w wielu procesach, między innymi do chłodzenia i zasilania bloków energetycznych oraz maszyn. Żeby jednak okazała się zdatna do użycia, musi osiągnąć wysoki poziom czystości. Na tym właśnie skupi się demineralizacja.

Proces ten polega na usunięciu z wody rozpuszczonych związków soli. W ten sposób właśnie powstaje tak zwana woda demineralizowana. Dlaczego jest ona tak ważna dla różnych gałęzi przemysłu (m.in. energetyki)? Ponieważ wyróżnia się niewielką przewodnością elektryczną. Stacje demineralizacji wody sprawiają, że nie powoduje ona korozji, w przypadku jej użycia nie powstają również osady w instalacjach znajdujących się w zakładzie przemysłowym.

To jednak nie wszystko. Woda demineralizowana, czyli oczyszczona ze związków soli, z powodzeniem może być wykorzystywana w branży kosmetycznej i spożywczej, przemyśle farmaceutycznym czy chociażby w fabrykach jako zabezpieczenie systemów chłodzenia przed korozją i wspomnianym osadem. W ten sposób chronione są chociażby maszyny CNC. Jest to jednak wyłącznie część zadań, jakie spełnia

W jaki sposób woda podlega demineralizacji? Które metody są wykorzystywane najczęściej?

 

Jak widać, zastosowanie wody oczyszczonej jest bardzo szerokie. Z tego też względu trudno dziwić się temu, jak bardzo potrzebne są odpowiednio przygotowane stacje demineralizacji wody. Cena ich przygotowania w dużej mierze zależy od realizowanych metod demineralizacji. Wśród nich wymienić można między innymi elektrodejonizację, odwróconą osmozę czy też wymianę jonową.

Specjaliści od tego typu systemów są w stanie wskazać optymalne rozwiązania, a następnie zająć się ich wdrażaniem. Dzięki temu zakład może liczyć na wykorzystanie skutecznego sposobu demineralizacji wody, dzięki której posłuży ona w ramach codziennych działań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *