Rozwód – ile trwa i kiedy wydawany jest wyrok?
Sprawy rozwodowe to jedne z najczęściej realizowanych w sądzie postępowań. W przeważającej większości wyroki wydawane są bez orzeczenia o winie. Nie da się jednak konkretnie określić, ile trwa rozwód i po jakim dokładnie czasie wydawany jest wyrok, ponieważ każda sprawa jest indywidualna i czynniki te zależą od licznych kryteriów, a przede wszystkim od stron postępowania. Można za to oszacować statystyki, które charakteryzują sprawy rozwodowe rozstrzygane na terenie naszego kraju.
Ile średnio trwa sprawa rozwodowa?
Jak podkreśla adwokat Łukasz Kowalski, większość spraw rozwodowych jest rozstrzyganych już na pierwszej rozprawie. Dotyczy to przede wszystkim tych rozwodów, które są zatwierdzane bez orzeczenia o winie, a dwie strony postępowania idą na ugodę i nie robią trudności podczas wydawania werdyktu. Najczęściej są rozwody, do których dochodzi w wyniku niezgodności charakterów małżonków albo braku pożycia małżeńskiego. Wystarczy wpisać frazę typu “rozwody kancelaria częstochowa”, aby dowiedzieć się, że najszybciej przebiegają rozwody małżeństw, które nie mają dzieci ani wspólnego majątku.
Na sprawę rozwodową czeka się średnio 3-4 miesiące i jeśli werdykt wydawany jest na pierwszej rozprawie, właśnie tyle trwa cały proces.
Należy wspomnieć również o rozwodach z orzeczeniem o winie, w przypadku których postępowania są znacznie bardziej rozłożone w czasie. Zdarza się, że rozwód Częstochowa może trwać nawet kilka lat, jeśli jedna ze stron wciąż stawia weto. Z reguły takie postępowania rozstrzygane są w trakcie 3-4 spraw rozwodowych, a na każdą z nich należy czekać co najmniej kilka miesięcy. Wtedy rozwód znacząco wydłuża się w czasie.
Kiedy orzekany jest rozwód?
Jeśli rozwód orzekany jest bez orzekania o winie, a dwie strony postępowania są w stanie iść na ugodę i są zgodne w zakresie rozłamu małżeństwa na określonych warunkach, werdykt wydawany jest już na pierwszej sprawie rozwodowej. W innych przypadkach jest wydawany średnio po 3-4 sprawach, więc postępowanie trwa najczęściej około 1,5 roku.
Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.