12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Najlepsze firmy produkcyjne korzystają z metody Lean

Koncepcja Lean po raz pierwszy pojawiła się w Toyocie. Tam linia produkcyjna została odpowiednio przystosowana do tego, by oszczędnie zarządzać wszelkimi zasobami. W efekcie Toyota osiągnęła krótszy czas produkcji, zminimalizowała koszty i zyskała lepszą jakość swoich wyrobów. Potwierdzeniem jest jej ogromny sukces na całym świecie, który nieprzerwanie trwa do dzisiejszego dnia.

Koncepcja Lean a podejście tradycyjne

Okazuje się, że wdrożenie filozofii Lean pozwala osiągnąć o wiele lepszą efektywność pracy. Przy zarządzaniu w sposób tradycyjny, maszyny produkcyjne są wykorzystywane tylko w średnio 60%. Przez to również zasoby ludzkie nie są sprawne w 100%. W końcu dochodzi do złej organizacji pracy, dużych przestojów, zbędnego magazynowania, ogromnych strat. Ogólnie rzecz ujmując, marnotrawiony jest czas produkcyjny. Koncepcja Lean właśnie marnotrawstwom zapobiega i to na różnych płaszczyznach.

Efekty wdrożenia filozofii Lean w zakładach produkcyjnych

Przedsiębiorstwa produkcyjne, które decydują się na wdrożenie koncepcji Lean, mogą liczyć na efekty, jakim jest optymalizacja produkcji. Eksperci potwierdzają, że sprawnie działająca koncepcja Lean prowadzi do:

– wzrostu wydajności maszyn oraz zasobów ludzki o nawet 60%,

– redukcji zapasów, które generują konieczność organizacji powierzchni magazynowej o nawet 80%,

– skrócenia czasu produkcji o nawet 50%,

– uwolnienia powierzchni produkcyjnej o nawet 60%.

Pamiętajmy również, że wprowadzenie Lean do zakładów produkcyjnych, musi przebiegać we wszystkich działaniach i gałęziach danego przedsiębiorstwa. Zaangażowany w zmiany musi być każdy pracownik bez względu na zajmowane stanowisko pracy. Co więcej, każdy z zatrudnionych musi zaakceptować zmiany i stosować się do nich. Tylko w ten sposób udaje się zniwelować marnotrawstwa.

Korzyści, na jakie może liczyć zakład produkcyjny

Oprócz minimalizacji strat i zwiększonej efektywności, warto skupić też uwagę na walory, jakie zyskuje personel firmy. Każdy z nich wykonuje swoje zadania zgodnie z własnymi preferencjami, bo pod uwagę bierze się nie tylko kwalifikacje pracowników, ale też ich potrzeby. W ten sposób zwiększa się ich motywacja i zaangażowanie do pracy. Niweluje się czynniki rozpraszające, dzięki czemu każdy z zatrudnionych może realizować jasno wytyczone zadania, obowiązki jego pracy są stałe i zrozumiałe.

Istotny jest też aspekt wykorzystywanych maszyn produkcyjnych. Te są w pełni sprawne, stawia się również na ich wysoką jakość. Nie ma mowy o usterkach, które generowały na przykład przestoje w produkcji. Z Lean wszystko jest na czas, zgodnie z ustalonym harmonogramem realizowanych zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *