12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Koła do wózków paletowych a rodzaj nawierzchni – co wybrać?

Zmienne warunki pracy mogą w znaczący sposób wpłynąć na kondycję wykorzystywanego przez nas sprzętu. Tyczy się to także wózków. Jeśli zostaną źle dobrane, mogą w stosunkowo krótkim czasie ulec uszkodzeniu, co oczywiście wygeneruje dodatkowe, niepotrzebne koszty. Szczególnie narażonymi elementami są w tym przypadku koła i to im warto poświecić najwięcej uwagi.

Niezależnie od tego, czy z wózków paletowych korzystamy w warsztacie, hali produkcyjnej, magazynie czy na placu budowy – rodzaj nawierzchni oraz waga ładunku ma ogromny wpływ na kondycję urządzenia. Koła do wózków paletowych powinny być w stanie uporać się z wszelkimi obciążeniami, które mogą mieć wpływ na ich kondycję.

Dobór kół do rodzaju nawierzchni

 

Jak można się domyślić, najlepsze warunki do pracy panują w budynkach, w których nawierzchnia jest równa i stabilna. Brak w niej dziur i nierówności, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia kół, jak również wywrócenia się całego wózka. W takich warunkach doskonale sprawdzają się koła gumowe, które przy okazji zapewniają bardzo cichą pracę.

Co jednak w sytuacji, gdy wózki pracują na zewnątrz lub na bardzo nierównej nawierzchni? W takiej sytuacji warto decydować się na specjalistyczne zestawy kołowe do wózków. Wykonywane są one przeważnie z dodatkowo wzmacnianych tworzyw, które przechodzą mnóstwo testów wytrzymałości. Koła metalowe, żeliwne lub z vulkollanu powinny okazać się wystarczające w przypadku szczególnie dużych obciążeń.

Tyczy się to również wagi ładunku. Jeśli będzie zbyt ciężki, koła po pewnym czasie ulegną uszkodzeniu. Do zadań specjalnych przygotowane zostały wózki dwukołowe i czterokołowe, które umożliwiają sprawne rozłożenie ciężaru. Zapewniają przy tym lepsze, stabilniejsze prowadzenie, co ma ogromny wpływ na komfort pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, przed zakupem konkretnych urządzeń zawsze warto dokładnie sprawdzić, do jakich prac zostały one przystosowane. W ten sposób unikniemy wielu przykrych niespodzianek oraz kosztów dodatkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *