12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Jak wygląda sytuacja z zatrudnieniem Ukraińców w Polsce?

Zatrudnienie Ukraińców jeszcze kilka lat temu wzbudzało duże kontrowersje i emocje. Wiele osób przejawiało skrajne obawy o wolne miejsca pracy na Polskim rynku. Pojawiały się wątpliwości dotyczące legalności zatrudniania Ukraińców. Jak wygląda sytuacja obecnie?

Ukraińcy uważani byli kiedyś za tanią siłę roboczą. Obecnie ten stan się zmienia i coraz rzadziej można spotkać się z rażąco niższymi zarobkami wśród pracowników z Ukrainy. Zmiana wynika z kilku istotnych czynników, które odgrywają coraz większą rolę przy określaniu wysokości zarobków. Doświadczenie i umiejętności są kluczowym czynnikiem pozwalającym zwiększyć zarobki w różnych branżach. Dochodzi do tego również biegłe posługiwanie się językiem polskim.

Sytuacja na rynku pracy w Polsce zdominowana jest przez popyt na pracowników. Za sprawą masowych wyjazdów naszych rodaków na zachód brakuje rąk do pracy w wielu zawodach. W wyniku czego firmy podejmują różne działania mające na celu znalezienie pracowników. Dlatego przyjazd osób z Ukrainy jest rozwiązaniem tego problemu.

Z punktu widzenia osób z Ukrainy mieszkających w Polsce sytuacja z pracą nie jest tak dobra, jak mogłoby się wydawać. Przeglądając serwisy ogłoszeniowe, często można trafić na ogłoszenia osób z Ukrainy, które poszukują pracy. Można zaobserwować zmniejszenie liczby wolnych miejsc pracy np. w branży utrzymania czystości, gdzie jest duża konkurencja wśród pracowników. Istnieje również inny sposób na znalezienie pracy w Polsce, którym jest współpraca z agencją zatrudnienia obcokrajowców. Warto jest skorzystać z usług takich jak biuro księgowe. Warszawa Ochota i inne dzielnice oferują pomoc firmom i osobom prywatnym rozliczyć się za pracę sezonową w Polsce.

Pracownicy ze Wschodu, pozyskani poprzez agencję mają zapewniony legalny pobyt. Jest to kluczowy wymóg, na którym opiera współpraca w modelu outsourcingu pracowników. Następnie, jeśli osoba posiada legalny pobyt, to wtedy jest przygotowywana do pracy w Polsce. Mowa tu najczęściej o szkoleniach wstępnych pozwalających pracować w danym zawodzie. Współpraca z agencją pośrednictwa pracy jest wygodnym rozwiązaniem dla pracodawców, ponieważ nie muszą się martwić o formalności związane z pobytem pracownika oraz niezbędnymi badaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *