12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Jak rozwijać umiejętności pracowników?

Wielu pracodawców postanawia zainwestować w rozwój swojego personelu. Obecnie istnieją różne atrakcyjne formy rozwoju pracowników. Jedni finansują studia pracownikom, inni wybierają inwestowanie w szkolenia.

Finansowanie studiów przez pracodawcę jest sporą inwestycją w pracownika. Dzięki takiemu działaniu pracodawca jest w stanie sam sobie zapewnić wykwalifikowany personel. Koszty poniesione przez pracodawcę, często wiążą się z zobowiązaniami wobec pracownika. Najczęściej finansowanie studiów wymaga przepracowania kilku lat na rzecz firmy, bez możliwości odejścia przez pracownika.

To czy taka osoba ukończy studia, zależy wyłącznie od niej samej. Opłacanie studiów przez pracodawcę zazwyczaj następuje w szczególnych przypadkach, gdy istnieje pewność, że taka osoba faktycznie wykazuje chęci do rozwoju i dalszej nauki.

Inną formą rozwoju pracowników są szkolenia pozwalające rozwijać różne umiejętności. W zależności od tematyki szkolenia dobierane są formy przekazywania umiejętności. Przykładem może być szkolenie organizacja pracy, które przedstawia pracownikom mechanizmy i problemy związane z zarządzaniem czasem pracy. Podczas takiego szkolenia może być prowadzona gra szkoleniowa, której fabuła ma na celu zobrazowanie problemu oraz jego rozwiązanie.

Gry szkoleniowe stanowią praktyczne rozwiązanie umożliwiające również budowanie relacji między pracownikami. Jeśli zespół ma problemy z komunikacją, to gra szkoleniowa powinna przełamać bariery komunikacyjne. W trakcie rozgrywki może występować motyw integracji, kooperacji, zarządzania oraz rywalizacji.

Szkolenia dla pracowników oprócz różnej tematyki pozwalają poznać praktyczne umiejętności i mechanizmy, jakie mogą być wykorzystywane w pracy. Oprócz szkoleń branżowych przeznaczonych dla specjalistów w danym wydziale firmy równie istotne jest rozwijanie umiejętności miękkich, które odgrywają kluczową rolę podczas codziennej pracy. Dlatego w zależności od tematyki szkolenia mogą być również skutecznym sposobem na integrację pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *