12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Ile pieniędzy Polacy w Anglii przesyłają do Polski?

Większość Polaków zdecydowała się na wyjazd z Polski ze względów zarobkowych. Najwięcej z nas postanowiło układać sobie nowe życie w Anglii. Statystyki pokazują, że obywatele Polski są w Wielkiej Brytanii najbardziej liczną mniejszością narodową. Liczba ta przekroczyła już dawno jeden milion, a każdego roku wzrasta.

Rzeczywiście większość Polaków, którzy podjęli pracę w Anglii, potwierdza, że życie jest tam o wiele bardziej komfortowe. Wszystko dlatego, że zarabiają po prostu więcej. Stać ich na codzienne zachcianki, wakacje, ale też oszczędności. I właśnie te „zaskórniaki” najczęściej wysyłają do ojczyzny. Większość Polaków pozostawiła w naszym kraju zobowiązania, które musi spłacać albo bliskich, którym należy finansowo wesprzeć.

Każdego roku Polacy, którzy opuścili ojczyznę w celach zarobkowych, przesyłają do Polski średnio 16 miliardów złotych. Co ciekawe, większość z tej puli to funty zarobione właśnie w Anglii. Okazuje się, że przekazy pieniężne z UK do Polski to jeden z rutynowych zabiegów, jakie podejmują nasi rodacy na obczyźnie w zakresie zarządzania swoimi finansami.

Pieniądze te przeznaczane są głównie na pomoc najbliższym, ale też na spłatę kredytów, czynszu za mieszkanie, ubezpieczenie, podatki, opłaty za telefon, telewizję czy internet. Ponieważ Polacy żyjący na obczyźnie realizują takie przelewy przynajmniej raz w miesiącu, szukali alternatyw dla banków czy drogich kont walutowych. Dzisiaj, kiedy przekazy pieniężne do Polski są tak powszechne, na terenie Anglii funkcjonują agencje pośredniczące w takowych przelewach, dostępne są także platformy internetowe, które pobierają niewielkie prowizje – przykładem takiej jest między innymi UroFX.

Ci, którzy pozostali w kraju, ale przyjmują regularnie pomoc finansową od bliskich, którzy wyjechali do Anglii, potwierdzają, kwoty wsparcia opiewają najczęściej na sumę kilkuset złotych miesięcznie. W realiach brytyjskich nie jest to dużo, ale dla Polaka jest to naprawdę znacząca kwota, która niejednokrotnie pozwala przetrwać do końca miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *