12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Główne różnice pomiędzy Tidal a Spotify

Spotify czy Tidal? Dla wielu osób jest to niemała zagwozdka. Na pierwszy rzut oka oba serwisy oferują te same usługi za bardzo podobną cenę. Jednak przy bliższym spojrzeniu okazuje się, że są one wycelowane w trochę innego odbiorcę. Jakie są główne różnice pomiędzy Spotify a Tidal?

Pierwsza różnica – jakość dźwięku

Lepsza jakość muzyki w porównaniu do Spotify jest często podkreślana przez Tidal. Właśnie na tej cesze wybił się on w 2015 roku. O co chodzi? Otóż Tidal  ma w swojej ofercie pakiet HiFi, który sprawia, że utwory są skompresowane bezstratnie (FLAC). Dodatkowo w tym pakiecie dostajemy technologie Master Quality Authenticated, który pozwala na słuchanie piosenek na takim poziomie, na jakim zostały one zarejestrowane w studiu nagraniowym.

Opcja ta jest dostępna jedynie w najdroższej wersji abonamentu – 39,99 złotych za miesiąc. Cena jest wysoka, ale dla chcących wypróbować tą opcję dostępna jest cały czas promocja w Tidal, czyli 30-dniowy darmowy okres próbny.

Druga różnica – wykonawcy

Znawcy muzyki zauważają, że na Tidalu o wiele łatwiej jest znaleźć coś nietypowego. Również wśród tych samych artystów może różnić się liczba dostępnych piosenek. Na przykład, na Tidalu znajdziemy o wiele więcej utworów Jay-Z i Dr Dre niż na Spotify.

Widać to też po liczbach: Tidal oferuje ponad 60 milionów utworów, a Spotify ponad 40 milionów.

W praktyce jednak ta różnica jest nieodczuwalna (no chyba, że jesteś pasjonatem bardzo nieznanej muzyki). Oba serwisy oferują dostęp do najbardziej popularnych i znanych muzyków.

Trzecia różnica – inne sposoby odkrywania nowej muzyki

Spotify co tydzień oferuje playlistę z niesłychanym przez nas wcześniej utworami, które zostały wybrane na podstawie tego, co wcześniej słuchaliśmy. Mamy również dostęp do wielu tematycznych playlist.

Odkrywanie muzyki w Tidal wygląda nieco inaczej. Użytkownik ma do wyboru trzy sposoby:

  • Tidal X, który pozwala artystom na udostępnianie dodatkowych materiałów (np. koncertów);
  • Tidal Rising, czyli program, który promuje artystów zyskujących popularność;
  • Tidal Discovery, czyli playlista nadzorowana przez ekspertów muzycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *