12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Technologia DAB to tylko przystanek

Historia radia w Polsce sięga roku 1926, kiedy w Warszawie powstała pierwsza stacja z której nadawano. Początki były, jak wiadomo, dość trudne i jak to często bywa w naszym kraju wszystko było opóźnione w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Oczywiście wraz z biegiem czasu, działaliśmy coraz lepiej a nasze radio rozwijało się. Jednym z przełomowych wydarzeń, było nadanie w 1952 r. transmisji z Radia Wolna Europa. Był to bardzo duży sukces i krok milowy dla naszej radiofonii.  Późniejsze ważne wydarzenia to przede wszystkim: pierwsza audycja Radia Solidarność, pierwsza audycja prywatnego radia. Kolejnym krokiem milowym a zarazem wielkim wyzwaniem przyszłościowym, było już w 1988 roku pierwsze internetowe Radio Net, co było moim zdaniem przełomem i możliwością zmiany wizerunku radia na długie lata. Konsekwencje tego możemy zobaczyć już dzisiaj, jest wiele internetowych stacji radiowych, które świetnie prosperują i mają więcej słuchaczy niż tradycyjne radia a wszystkie największe stacje mają  swoje internetowe kanały.

Jednakże, ja chciałbym skupić się na innej bardzo ważnej zmianie w technologii radiowej, mianowicie wprowadzenie sygnału DAB+, który od października 2013 roku jest standardem i każda stacja radiowa jest zobowiązana go dostarczać. Sygnał DAB jest, można tak powiedzieć, ulepszeniem sygnału analogowego, ponieważ dostarcza nam możliwość odbierania transmisji z dużo lepszymi efektami dźwiękowymi, bez szumów i zakłóceń.  Jest to największa zaleta sygnału DAB+ co sprawia, że jest on dość popularny i często wykorzystywany, chodź nadal sygnał analogowy cieszy się dużo większym zainteresowaniem. Wadą odbiorników DAB jest na pewno to, że są dość drogie w porównaniu do tradycyjnych odbiorników, oczywiście dzięki temu uzyskujemy lepsze efekty dźwiękowe i mamy dużo większe możliwości, ale i tak dla wielu osób stanowi to zbyt dużą przeszkodę.

Jestem przekonany, że radio w Polsce będzie się rozwijać a odbiornik bcast będą tańsze i bardziej dostępne wraz z biegiem czasu. Nie ulega też wątpliwości, że ta technologia to tylko przystanek przed czymś dużo bardziej spektakularnym, czy jest to pierwszy zwiastun rewolucji radiowej? Myślę, że za kilka lat dostaniemy odpowiedź na te pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *