12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Sieć kanalizacyjna w Polsce

Czy wiesz, że sieć kanalizacyjna na terenie naszego kraju wynosi już ponad 156 tysięcy kilometrów? Każdego roku do sieci dołączanych zostaje blisko 80 tysięcy gospodarstw domowych, a łączna ilość gospodarstw, która może się już cieszyć miejską kanalizacją to ponad 3 miliony. Co roku sieć kanalizacyjna wydłuża się o średnio 3 tysiące kilometrów.

Szczególną uwagę warto zwrócić na obszary wiejskie, bo to na nich najwięcej mieszkańców ubolewa nad brakiem przyłączy kanalizacyjnych. Kanalizację na wsi posiada średnio 54% gospodarstw domowych. Pozostali inwestują w moduły, takie jak przydomowa oczyszczalnia ścieków wraz z szambem oraz zbiornikami na deszczówkę.

Ciekawostką jest fakt, że coraz więcej mieszkańców wsi decyduje się na życie w zgodzie z ekologią, a oczyszczalnia ekologiczna jest ich samodzielnym wyborem. Dzięki temu ścieki zostają naturalnie filtrowane i przenikają do gruntu, ale nie zanieczyszczają go. Taka oczyszczalnia ścieków jest też opłacalna ze względów finansowych, a jej dopełnieniem są również kompostowniki czy zbiorniki na deszczówkę. Te elementy służą w przydomowych ogrodach jako bezpieczne i naturalne nawozy.

Co ważne, gospodarstwa, które są podłączone do sieci kanalizacyjnej, mogą jednocześnie korzystać z przydomowych oczyszczalni ścieków czy deszczówek. I wiele domowników z tej formy właśnie korzysta, co generuje kolejne oszczędności. Wraz z trendem na życie w zgodzie z naturą wydaje się to najrozsądniejszym rozwiązaniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *